Pozycjonowanie gabinetu (psycholog, logopeda, fizjoterapeuta, lekarz, dentysta, stomatolog, pielęgniarka, weterynarz)

W dzisiejszych czasach marketing internetowy jest jednym z najważniejszych środków komunikacji między firmą a klientem. Coraz więcej osób rezygnuje z tłumnie uczęszczanych niegdyś galerii handlowych, aptek czy sklepów z elektroniką na rzecz zakupów online, które są zarówno szybsze i prostsze, a dodatkowo, bardzo często są w stanie zagwarantować lepsze ceny w stosunku do swojej stacjonarnej konkurencji. Dlatego warto dowiedzieć się czym jest pozycjonowanie stron internetowych, usługi SEO oraz czy warto z nich korzystać.

Spis treści:

 • Co to jest i dlaczego warto zainteresować się pozycjonowaniem?
 • Przykładowe wyszukania klientów z rozróżnieniem na hasła informacyjne.
 • Tworzenie treści na stronie z hasłami, których szukają klienci.
 • Budowanie pozycji eksperta.
 • Prędkość ładowania i responsywność strony.
 • Optymalizacja off site.
 • Upraszczenie własnej witryny.
 • Linkowanie zewnętrzne.
 • Google Firma w procesie pozycjonowania.
 • Ocena zwrotu z inwestycji – efekty pozycjonowania (informacja o podpiętym Google Analytics, który zbiera informacje o konwersji, kliknięciach telefonu, formularzy, czy zapisów na newsletter).
 • Pozycjonowanie a kwestie prawne (istotne dla branż specjalistycznych typu prawnik, lekarz itd.).
 • Pozycjonowanie a sezonowość (istotne dla branży turystycznej).

Co to jest i dlaczego warto zainteresować się pozycjonowaniem?

Pozycjonowanie stron internetowych można najprościej zdefiniować jako dostosowanie witryny w taki sposób, aby w najlepszym stopniu odpowiadała na pytania, jakie zostały zadane przez użytkownika wyszukiwarce Google lub innej, takiej jak Yahoo! lub Bing. Jak donoszą analizy i badania(1,2) znalezienie się w pierwszych 10 pozycjach wyszukiwania znacząco zwiększy (143% z 11 na 10) ilość wejść na Twoją stronę internetową, zaś zajęcie 1 miejsca jest równomierne z 2,3,4 i 5 pozycją łącznie!

Przykładowe wyszukania klientów

Wyszukiwania klientów dzielone są przede wszystkim na:

 • hasła informacyjne – są to zapytania użytkowników, które wiążą się ze specyficznym problemem. Przykłady znajdziesz poniżej:
  • czy powinnam iść do psychologa
  • czym zajmuje się podolog
  • gdzie do laryngologa
 • hasła konwertujące – związane są z usługami oraz sklepami, na przykład:
  • laryngolog Warszawa
  • psycholog cena
  • podolog rejestracja

Dzięki tej informacji wiesz już, dlaczego pewne hasła odsyłają Cię do sklepów, a inne do stron poradnikowych 🙂

Tworzenie treści na stronie z hasłami, których szukają klienci

Tworzenie odpowiedniej treści to pracochłonne zadanie, które wymaga sporego doświadczenia i umiejętności. Warto skorzystać z usług SEO oferowanych przez cenionych specjalistów. Warto wiedzieć, że pozycjonowanie strony to proces czasochłonny, jednak w czasie, kiedy Twoja strona będzie budowała swoją pozycję, możesz równocześnie skorzystać z takich rozwiązań jak Google ADS, które przyspieszą proces zdobywania klientów i zwiększania zysków.

Budowanie pozycji eksperta

Czy zastanawiałeś się, dlaczego coraz więcej sklepów tworzy treści poradnikowe, opisowe i recenzenckie oferowanych przez siebie produktów? Jest to związane ze zwiększeniem efektywności pozycjonowania oraz lepszym wpasowaniem się w algorytmy Google. Dzięki wykorzystaniu wiedzy na temat fraz, które muszą znaleźć się w poradniku firmy SEO są w stanie zwiększyć Twoją pozycję w wyszukiwarce.

Prędkość ładowania i responsywność strony

Nie bez znaczenia jest także prędkość ładowania i responsywność strony, a także przyjazność dla urządzeń mobilnych. Informacje te są wykorzystywane przez algorytmy wyszukiwarek, które przyznają odpowiednią ocenę danym witryną zależnie od wymienionych czynników.

Optymalizacja off site

Ważnym punktem, na którym specjalista SEO musi się skupić jest linkowanie wewnętrzne, czyli odnośniki do podstron, znajdujących się na tej samej stronie internetowej (np. odnośniki do kolejnej podkategorii w sklepie internetowym, bądź kolejnego tekstu na blogu lub filmu na Youtube’ie)

Upraszczanie witryny

Strona internetowa, po której łatwo się „poruszać” sprawia, że użytkownicy sieci chętniej i częściej zostają na niej dłużej. Kiedy trudno jest nam znaleźć poszukiwaną informację, ponieważ strona jest „toporna”, większość klientów zdecyduje się na skorzystanie z prostszej alternatywy.

Linkowanie zewnętrzne

Ten rodzaj linkowania polega na umieszczaniu linków do swojej witryny w jak największej ilości miejsc (na innych stronach). Warto jednak wiedzieć, że umieszczanie linków na stronach podejrzanych lub o małej aktywności może zaszkodzić pozycji naszej strony.

Google procesie pozycjonowania.

Google oferuje możliwość wyświetlania podstawowych informacji o Twojej firmie całkowicie za darmo.(3) Dzięki temu rozwiązaniu możesz zdobyć więcej klientów oraz kliknięć na Twoją witrynę, co zwiększy ruch, liczbę klientów oraz pozycję, jaką zajmuje witryna w wyszukiwarce

Ocena zwrotu z inwestycji – efekty pozycjonowania

Choć na efekty pozycjonowania z reguły trzeba czekać od 3 do 6 miesięcy, Google oferuje darmowe narzędzia, które pozwolą na śledzenie tego, jak zwiększa się ilość wejść na stronę, wyszukiwań nazwy twojej firmy oraz opinie o oferowanych przez Ciebie produktach. Zadbaj o to, by przed rozpoczęciem pozycjonowania strony gabinetu mieć skonfigurowane Google Analytics. Dzięki temu dowiesz się, ilu odwiedzających, którzy znaleźli twoją stronę w wynikach wyszukiwania, stanie się klientami.

Pozycjonowanie a kwestie prawne

Ważną kwestią, która często jest pomijana przez firmy oferujące usługi SEO są kwestie prawne, dotyczące promocji swojej strony internetowej. Jak dobrze wiemy, lekarze, kliniki i inne placówki oraz zawody związane z medycyną nie mogą promować się, ani reklamować swoich usług. Pozycjonowanie na szczęście nie jest zabronione, dlatego zwiększenie swojej widoczności w sieci może przynieść dobry efekt prywatnym gabinetom weterynaryjnym, stomatologicznym czy dentystycznym. Pamiętaj jednak, aby zawsze skonsultować swoje pomysły na promowanie z doświadczoną firmą SEO.

Przypisy

(1) https://pollthepeople.app/the-value-of-google-result-positioning-3/

(2) https://toponline.pl/blog/statystyki-wyszukiwarki-google-ktore-musisz-znac

(3) https://www.google.com/intl/pl_pl/business/