Linkowanie wewnętrzne na przykładzie bloga WordPress

Linkowanie wewnętrzne to ważny element dobrze przygotowanej strony. To fundament wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Bardzo często potencjał linkowania wewnętrznego jest niewykorzystywany, co utrudnia cały proces pozycjonowania. Chcąc zmienić ten stan rzeczy konieczne jest wprowadzenie kilku kluczowych zmian. Pamiętaj jednak, aby wszystkie działania optymalizujące były wygodne w odbiorze głównie dla potencjalnych użytkowników. Pogodzenie komfortu odbiorców i wymagań Google jest co prawda trudne, ale nie niemożliwe. Poniższy artykuł pozwoli rozjaśnić wszystkie kwestie związane z linkowaniem wewnętrznym i optymalizacji SEO. W celu omówienia tego terminu posłużymy się też przykładem bloga opartego na WordPressie. Zacznijmy od podstaw.

Linkowanie wewnętrzne – czym jest?

Linkowanie wewnętrzne ma ogromny wpływ na SEO strony. Ujmując rzecz najprościej — linkowanie wewnętrzne to po prostu wszystkie linki, które znajdują się na stronie i które prowadzą do kolejnych podstron witryny. Umiejętne wprowadzenie linkowania wewnętrznego po pierwsze poprawia komfort użytkowników, którzy wówczas są w stanie zdecydowanie łatwiej odnaleźć na stronie interesujące ich treści, a po drugie ułatwia robotom proces skanowania i indeksowania kolejnych podstron.

Zalety linkowania wewnętrznego

Zalet linkowania wewnętrznego jest bardzo wiele. Pod względem SEO linkowanie wewnętrzne pomoże poprawić pozycję słów kluczowych w wynikach Google, co wpłynie na zwiększenie zasięgów konkretnych podstron, a w konsekwencji ich pozycję w wynikach wyszukiwarki. Ponadto prawidłowe działania pozwolą:

  • poprawić komfort użytkowników, którzy będą w stanie intuicyjnie odnaleźć ważne dla siebie treści,
  • wydłużyć czas spędzony przez użytkowników na platformie, co w konsekwencji pozwoli zwiększyć ruch na strunie,
  • usprawnić proces indeksowania stron przez roboty Google, co pozytywnie wpłynie na skuteczność promocji witryny.

Podstawowe zasady linkowania wewnętrznego

Główną zasadą wewnętrznego linkowania jest trzymanie się jednej wersji adresu URL. Każda podstrona powinna być więc zbudowana na jednym unikalnym adresie, np. zawsze z przedrostkiem www lub zawsze bez przedrostka www itd. Warto dbać o to, aby każda podstrona była wyposażona w odnośnik do strony głównej. Może być to zwykły buttton o treści „Wróć do strony głównej”, ale także link sprytnie zaaranżowany z wykorzystaniem nazwy firmy i głównego słowa kluczowego.

Linkowanie wewnętrzne – WordPress

Możliwości linkowania wewnętrznego w przypadku blogów opartych na CMS WordPress jest bardzo wiele. W większości motywów sprawdza się podpięcie głównej strony pod logo witryny. Ważne jest również skorzystanie z możliwości jaką daje funkcja sicky menu, czyli przesuwanego menu w momencie scrollowania. Dzięki temu użytkownik przez cały czas będzie miał możliwość przekierowania się na inne podstrony witryny. Linkowanie wewnętrzne w WordPressie bardzo często przemycane jest w widgetach, tagach i wszelkiego rodzaju spisach.

Tagi i kategorie a wewnętrzne linkowanie

Bardzo popularną funkcją WordPressa jest możliwość porządkowania treści. Taksonomy w postaci stosownych kategorii i tagów na blogu pozwolą uporządkować i kategoryzować treści, co ułatwi użytkownikom dotarcie do interesujących wpisów. W przypadku bloga SEO kategoriami będą na przykład – pozycjonowanie stron, optymalizacja SEO itp. Tagami zaś będą na przykład hasła typu linkowanie wewnętrzne wordpress, seo linkowanie wewnętrzne itp. Koniecznie należy pamiętać, że tagi nie powinny pokrywać się z kategoriami i nie powinny być traktowane jako zastąpienie słów kluczowych.

Linki wewnętrzne pod anchorami

W linkowaniu wewnętrznym ważne jest również używanie odpowiednich anchor tekstów. W tworzeniu ich kluczowe jest zwracanie szczególnej uwagi na adekwatny opis, który w stu procentach przekaże, co znajduje się po drugiej stronie linka. Anchory mogą być tworzone z uwzględnieniem fraz z długiego ogona, co pozwoli zwiększyć liczbę fraz kluczowych, po których możliwe będzie odnalezienie artykułu. W przypadku blogów opartych na WordPresie można podlinkować poprzednie artykuły, które są spójne z tematyką nowego wpisu. Odpowiednio zainteresowany użytkownik będzie wówczas w stanie przeczytać nawet kilka treści w ciągu jednej wizyty na stronie.

Wtyczki przydatne do linkowania wewnętrznego WordPress

All in One SEO Pack to jedna z popularnych wtyczek dedykowana do blogów opartych na WordPresie. Narzędzie to między innymi wspomoże optymalizację strony pod kątem SEO, umożliwi włączenie kanonicznych adresów, automatycznie wygeneruje metatagi oraz pozwoli usunąć zduplikowanych wartości.