Usługi pozycjonowania / SEO jako element strategii marketingowej

Odpowiednie pozycjonowanie stron jest czynnikiem niezbędnym dla rozwoju każdego przedsięwzięcia biznesowego. Marketing internetowy na przestrzeni ostatnich lat stał się podstawą dobrze przeprowadzonej kampanii reklamowej. Liczba aktywnych odbiorców pozostałych mediów zdaje się spadać wprost proporcjonalnie do wzrostu osób, funkcjonujących w internecie. Jak skutecznie przeprowadzić kampanię internetową? Jakie skutki może nam przynieść dobrze przeprowadzona optymalizacja strony? Jakie znaczenie dla naszego biznesu ma pozycja w wynikach wyszukiwarek internetowych? O tym w dalszej części artykułu.

Tworzenie strategii marketingowej zaopatrzonej w usługi pozycjonowania – od czego zacząć?

Zanim rozpoczniemy pozycjonowanie naszej strony internetowej, powinniśmy dokładnie określić nasze oczekiwania względem całej operacji. Żeby jednak skonstruować je w sposób adekwatny do realiów rynkowych – musimy zapoznać się z obecną sytuacją internetową branży, w której działamy. Najczęściej spotykanym problemem w przypadku pozycjonowania stron jest fakt, że naszą konkurencję stanowią wielkie firmy o światowym rozgłosie. To do nich należą najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę przez internautów słowa kluczowe. Próba podważenia ich pozycji w znacznej większości przypadków przypominałaby walkę z wiatrakami.

W celu zdominowania jedno czy dwuczłonowych zapytań dotyczących naszej branży musielibyśmy zainwestować ogromne pieniądze – a wynik takiej operacji niezależnie od stopnia naszego zaangażowania pozostałby niepewny. Z tego też względu dla firm, funkcjonujących w początkowej lub średnio-zaawansowanej fazie rozwoju zalecaną praktyką jest optymalizacja pod kątem tak zwanych długich ogonów.

Usługi pozycjonowania dostosowane do realiów rynku

W praktyce oznacza to ni mniej, ni więcej, a dobór takich słów kluczowych, które pozwolą nam zdobyć pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania, dostosowanych do bardzo ściśle określonego zagadnienia. Cały ten proces można nazwać zdobywaniem swojej internetowej niszy. Jest to zadanie, które musimy wykonać samodzielnie. To my wiemy, na czym najbardziej nam zależy w naszej internetowej kampanii i na które aspekty naszych towarów i usług chcemy zwrócić szczególną uwagę potencjalnych klientów.

Zanim zwrócimy się o pomoc do specjalisty SEO, określmy zatem przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi analitycznych (takich jak choćby Ahrefs czy Google Keyword Planner) najbardziej atrakcyjne dla naszej działalności frazy kluczowe. Koncentrujmy się przy tym na wyborze wyrażeń o jak najmniejszym współczynniku konkurencyjności. Dzięki temu z łatwością będziemy mogli osiągnąć najwyższą pozycję w wyszukiwaniach, dotyczących danego zagadnienia.

Nastawienie na działania długofalowe

Optymalizacja strony pod kątem pozycji w wynikach wyszukiwania może być kluczem do udanego biznesu. W dzisiejszych czasach znaczna większość naszych potencjalnych klientów poszukując wszelkiego rodzaju usług instynktownie zwraca się o pomoc do najbardziej znanych katalogów stron internetowych. Pamiętajmy jednak, że pozycjonowanie nie jest usługą, której efekty będą dostrzegalne ze skutkiem natychmiastowym.

Skuteczne i trwałe osiąganie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania będzie od nas (lub naszych podwykonawców) wymagało co najmniej kilku miesięcy konsekwentnej pracy, polegającej głównie na optymalizacji treści i budowaniu wiarygodnej sieci odnośników. Usługi pozycjonowania / SEO jako element strategii marketingowej są działaniem, obliczonym na długotrwałą współpracę, w której skład wchodzi niejednokrotnie cały zespół realizujący poszczególne zadania.

Skuteczne pozycjonowanie – maksymalne profity

Jeśli jednak zachowamy wytrwałość i konsekwencję w dopasowywaniu się do zmieniających się realiów rynku, a także umiejętnie będziemy nadzorować pracę osób, odpowiedzialnych za realizację usługi, efekty kampanii mogą przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania. Wyższa pozycja w wynikach wyszukiwarek bezpośrednio przyczyni się do zwiększenia liczby klientów, utożsamiających daną branżę z naszą firmą.

Większa ilość zadowolonych klientów z kolei przełoży się na pozytywne opinie w sieci na temat naszej działalności, dzięki którym kolejni, zachęceni doświadczeniami swoich poprzedników klienci, będą korzystać z naszych usług. Podstawą skutecznej działalności marketingowej jednak zawsze pozostaje możliwie najwyższa jakość świadczonych usług. Realne polecenia i marketing szeptany to niezmiennie najbardziej wiarygodny czynnik zdobywania zaufania nowych klientów.